Android czy IOS? Porównanie systemów operacyjnych smartfonów
Współczesny rynek smartfonów podzielony jest na dwie grupy. Konsumenci dzielą się na tych preferujących urządzenia działające na Androidzie albo IOS. Konkurencja między Apple i resztą świata trwa. Który system operacyjny jest lepszy? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Można jedynie wskazać wady i zalety każdego z nich, czym zajmiemy się w tym artykule. Sprawdź, który system pasuje ci bardziej i podejmij rozważną decyzję.
Smartfon z Androidem czy IOS?
Sytuacja na rynku telefonów i urządzeń łączności od kilku lat nie ulega zmian. Obserwujemy zmagania się dwóch gigantów technologicznych – Apple (IOS) i Google (Android). Pozostałe rozwiązania stanowią margines wynoszący mniej niż 1% globalnego rynku. O ile system operacyjny stworzony przez firmę z nadgryzionym jabłkiem w logo jest ekskluzywny – dostępny jedynie na urządzeniach tego producenta, o tyle w przypadku smartfonów działających na oprogramowaniu z przyjaźnie wyglądającym robotem w logo, możemy spotkać się z różnymi producentami.
Podstawowa różnica między smartfonami leży w ich cenie. Telefony i urządzenia łączności z Androidem dostępne są w szerokim przedziale cenowym. Od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Za smartfony Apple przyjdzie nam zawsze słono zapłacić. Wyjątek mogą stanowić iPhony z serii SE, lecz i te w Polsce nie kosztują mało. Nie dajcie się zmylić – nie oznacza to, że urządzenia oparte na systemie Google są prostsze czy posiadają mniej funkcji. Doświadczenie korzystania z systemów jest podobne, czego nie można powiedzieć o ich koncepcji.
Czym różnią się iPhony od smartfonów na androidzie?
Podstawowa różnica pomiędzy systemami leży u ich podłoża. Android to system operacyjny dla smartfonów stworzony w taki sposób, by być jak najbardziej otwartym i uniwersalnym. Ma on pasować do telefonów wielu marek. IOS natomiast powstał tylko i wyłącznie z myślą o iPhonach i innych urządzeniach przenośnych Apple. Każda aplikacja niepochodząca od giganta z Cupertino przechodzi wnikliwą analizę, zanim zostanie udostępniona szerokiemu gronu użytkowników.
Jeśli chodzi o liczbę dostępnych aplikacji, prym wiodą smartfony na Androidzie. Szacuje się, że w chwili obecnej możemy mówić o 3 milionach programów. W tym samym czasie Apple może pochwalić się „jedynie” 2 milionami. W praktyce rzadko która aplikacja nie ma swojego odpowiednika. Sytuacja taka zdarza się czasami w przypadkach bardzo specjalistycznego oprogramowania, choć dziś producenci starają się dostarczyć wersje na obydwa systemy.
Jeśli chodzi o płynność działania, zdecydowanie lepiej wypadają urządzenia marki Apple. Wynika to z faktu, że iPhony to telefony z górnej półki działające na dedykowanym im systemie operacyjnym. Nie oznacza to jednak, że smartfony z Androidem to urządzenia gorsze lub notorycznie się zawieszające. Duża części z nich niczym nie ustępuje rywalom. Wszystko zależy od podzespołów, które zdecydował się umieścić producent.
Który smartfon lepszy?
Tak jak mówiliśmy na początku – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje potrzeby i oczekiwania oraz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na smartfon. Zastanów się, do czego będzie ci on służył, z jakich aplikacji chcesz korzystać i dokonaj wyboru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana