Czy bloki rozdzielcze można montować tylko na szynach TH?
Bloki rozdzielcze na szynę są używane głównie w branży przemysłowej, jednak odnajdują się także często w zastosowaniach domowych. Dużą popularnością cieszą się bloki rozdzielcze na szynę TH, które są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie znajduje się minimum kilka obwodów elektrycznych. Bloki rozdzielcze nazywane są także blokami kablowymi i łączeniowymi. Dowiedz się, czym się wyróżniają i jak wygląda ich montaż!
Czym są bloki rozdzielcze?
Bloki rozdzielcze umożliwiają podział energii, która doprowadzana jest następnie do szaf rozdzielczych, szaf sterowniczych czy skrzynek bezpiecznikowych. Dzięki nim można ekonomicznie rozdzielić prąd obciążenia i prąd sterujący. Bloki rozdzielcze na szynę TH różnią się między sobą wielkością i sposobem przyłączania. Pozwalają na podłączenie przewodów z lub bez końcówek izolacyjnych. Można je także łączyć szeregowo.
Czym są szyny montażowe TH?
Szyna to bardzo ważny element każdej instalacji, w której konieczne jest wykorzystanie stabilnej konstrukcji nośnej. Szyny TH35 stosuje się najczęściej do montażu modułowej aparatury. Przykładem mogą być wyłączniki nadprądowe, a także wyłączniki różnicowo-prądowe. Dzięki szynie TH można wykonać także montaż innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych w rozdzielnicach i szafach sterowniczych. Szyna TH może występować bez otworów montażowych lub może być perforowana, co usprawni założenie prowadnic przy użyciu wkrętów.
Na jakich szynach montuje się bloki rozdzielcze?
Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy TRYTYT, która jest jednym z liderów dystrybucji osprzętu elektroinstalacyjnego: Bloki rozdzielcze można montować różnymi metodami. Przykładem może być montaż na szynie DIN, montaż bezpośredni lub klejony. Montaż może być wykonany wzdłuż lub w poprzek. Bloki rozdzielcze są przystosowane do montażu na szynach TS/TH35 lub bezpośrednio do podłoża (płyty montażowej) za pomocą śrub.
Bloki rozdzielcze na szynę TH wykorzystuje się przede wszystkim w branży przemysłowej. Są one tak produkowane, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnej awarii w szafach rozdzielczych i sterowniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana