Gdzie stosuje się bezpieczniki szybkie?

Spis treści
- Do czego służą i jak działają bezpieczniki szybkie?
- Gdzie znajdują zastosowanie bezpieczniki szybkie?
- Struktura bezpieczników szybkich
Bezpieczniki szybkie to jedne z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych bezpieczników w energoelektronice. Są to urządzenia przeznaczone do ochrony różnego rodzaju komponentów półprzewodnikowych w warunkach nadmiernego przeciążenia. W artykule wyjaśniamy, gdzie się je montuje, a także jak dokładnie działają. Opisujemy również ich budowę.
Do czego służą i jak działają bezpieczniki szybkie?
Bezpieczniki szybkie są instalowane w półprzewodnikowych przyrządach mocy o słabych parametrach przeciążeniowych. To właśnie w nich może dojść do zwarcia, a co za tym idzie usterki, jeśli nie posiadają stosownej ochrony w postaci bezpieczników.
Bezpieczniki szybkie przerywają przewodzenie prądu od razu, gdy dojdzie do przeciążenia. Zmniejszone obszary przekroju w elemencie topikowym regulują znamionowe wartości prądu w bezpieczniku. Natomiast materiał, z którego wykonany jest element, masa i konfiguracja wycięcia, przyczyniają się do wzrostu ogólnej wydajności pracy urządzenia. Z kolei redukowana ścieżka odcinka przewodnika prowadzi do podniesienia poziomu ciepła w przewężeniach. U dostawców elektroniki, takich jak producent urządzeń energoelektronicznych Markel, można nabyć bezpieczniki szybkie w różnych kształtach i rozmiarach. Ze szczegółowymi parametrami oferowanych bezpieczników najlepiej zapoznać się na stronie internetowej producenta.
Gdzie znajdują zastosowanie bezpieczniki szybkie?
Bezpieczniki szybkie instaluje się w różnego rodzaju półprzewodnikowych przyrządy mocy, aby je ochronić. Znajdują zastosowanie na przykład w prostownikach, falownikach, przekładnikach napięciowych, silnikach elektrycznych, transformatorach czy kablach. Ich przydatność została też potwierdzona w diodach, tyrystorach mocy oraz tranzystorach IGBT, czyli łącznikach półprzewodnikowych służących do przewodzenia większych prądów przy niewielkich stratach energii.
Struktura bezpieczników szybkich
Wkład topikowy to fundament bezpieczników szybkich. Jest on mocowany do zacisków lub styków bezpiecznika. Elementy topikowe otacza się wypełniaczami. Są nimi piaski krzemionkowe, dzięki którym gasi się łuki elektryczne oraz absorbuje wyładowania podczas zwarcia. Oprócz wkładów topikowych i wypełniaczy w bezpiecznikach znajdują się też złączą końcowe, za pomocą których bezpiecznik podłącza się do obwodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stanisław Kocik Elektroinstalatorstwo
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne woj. łódzkie93-025 Łódź, Paderewskiego 26 lok. 66b
-
Elrob Andrzej Czyż
Instalacje elektryczne - usługi woj. podlaskie18-400 Łomża, gen. Sikorskiego 164
-
Mh Instal Mateusz Husak
Instalacje elektryczne - usługi woj. zachodniopomorskie78-400 Szczecinek, Kopernika 25a lok. 23