Jak usunąć kolizję elektroenergetyczną?
Kolizja elektroenergetyczna występuje wtedy, gdy w związku z planowanym zagospodarowaniem nieruchomości dochodzi do skrzyżowania lub zbliżenia z występującą na terenie planowanej inwestycji infrastrukturą. Do kolizji najczęściej zatem dochodzi przy dobudowie lub rozbudowie już istniejących obiektów oraz przy przekształcaniu działek na budowlane. Jeśli istniejące elementy infrastruktury kolidują z planowanymi, to można zawnioskować o przebudowę.
Zasady usuwania kolizji elektroenergetycznych
Aby usunąć kolizję, należy złożyć wniosek o przebudowę, który powinien trafić do firmy energetycznej, będącej właścicielem sieci na danym terenie. W odpowiedzi na wniosek opracowywane są warunki usunięcia kolizji. Na tej podstawie opracowywany jest projekt, który zawiera szczegółowe informacje o planowanym zakresie prac. Po przygotowaniu projektu i jego akceptacji zawierana jest umowa z właścicielem sieci na przebudowę. W umowie muszą znaleźć się informacje o zakresie prac budowlanych oraz szacunkowy kosztorys. Do przebudowy infrastruktury energetycznej można przystąpić dopiero po podpisaniu dokumentu. Usuwaniem kolizji zajmuje się IT-ENERGY. Firma opracowuje dokumentacje i zajmuje się wykonawstwem oraz uczestnicy w odbiorze prac i aktualizacji map geodezyjnych. Warto podkreślić, że w przeważającej liczbie przypadków koszty przebudowy leżą po stronie wnioskodawcy. Właśnie dlatego konieczne jest sporządzenie kosztorysu, który pozwala określić kwestie finansowe.
Kiedy występuje kolizja elektroenergetyczna?
Do kolizji elektroenergetycznej dochodzi, gdy elementy infrastruktury energetycznej znajdujące się na działce uniemożliwiają przeprowadzenie planowanej inwestycji. Proces kolizyjny ma na celu przebudowę instalacji w takim stopniu, aby możliwe było wybudowanie obiektu. Zjawisku pojawiania się kolizji sprzyja przekształcanie działek rolnych w tereny inwestycyjne, a usuwanie kolizji elektroenergetycznych, pomimo że jest kosztownym procesem, to w wielu sytuacjach jest niezbędne. Przebudowy sieci projektowane są w taki sposób, aby nie zaburzyć walorów estetycznych działki oraz zachować funkcjonalność sieci i jednocześnie maksymalnie wykorzystać potencjał działki inwestycyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana