Jak wyglądają pomiary ochronne rezystancji izolacji?
Pomiar rezystencji izolacji to test rutynowy, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników sieci. Rezystencja to nic innego jak odwrotność przewodności. W praktyce oznacza to, że im większa rezystencja, tym gorsza przewodność. Najprościej rzecz ujmując, element o wysokiej rezystencji gorzej przewodzi prąd, a więc przy zbyt niskiej wartości istnieje ryzyko porażenia prądem, a nawet powstania pożaru.
Na czym polega pomiar rezystencji izolacji?
Badanie polega na sprawdzeniu natężenia prądu przepływającego przez izolację w warunkach określonego napięcia. Stosuje się urządzenia pomiarowe, które do obliczeń wykorzystują prawo Ohma, czyli założenie, że opór, jaki stawia izolacja, równy jest stosunkowi napięcia do natężenia.
Pomiar rezystencji izolacji może być wykonany w sposób punktowy i w funkcji czasu. W tym pierwszym przypadku określa się stan całej izolacji poprzez przykładanie miernika do różnych punktów. Wyniki muszą zostać skorygowane w zależności od temperatury izolacji, przy czym niektóre nowoczesne urządzenia pomiarowe uwzględniają temperaturę. Większą dokładność pomiarów można uzyskać, stosując badanie w funkcji czasu, aczkolwiek sam test trwa nieco dłużej. Niemniej na wynik nie ma wpływu temperatura – pomiar polega bowiem na obliczeniu stosunku poziomów rezystencji izolacji badanych w określonych odstępach czasu. Testy przeprowadza się w miejscach znajdujących się jak najbliżej źródeł zasilania.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej pomiarów rezystencji izolacji mogą dokonywać wyłącznie fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami- świadectwami kwalifikacyjnymi SEP. Tego typu usługi świadczy firma elektryczna WI-KO-MA z Rybnika. Osoby dokonujące pomiarów i sporządzające protokoły mają zezwolenia na stanowisku Dozoru oznaczone literą D.
Jak często przeprowadza się badanie rezystencji izolacji?
Częstotliwość pomiarów określa prawo budowlane. W zdecydowanej większości budynków instalacje piorunochronne i elektryczne muszą być badane raz na pięć lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wspomniana firma WI-KO-MA pomiary sieci elektrycznych w Rybniku przeprowadza raz do roku, jeśli istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem. Dotyczy to budynków, w których pracują instalacje wysokiego napięcia oraz instalacje bezpieczeństwa. Na większą częstotliwość mają wpływ warunki pracy instalacji oraz przeznaczenie obiektów. Co roku pomiarów dokonuje się na przykład w zakładach pracy i obiektach komunalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana