Przydatne akcesoria do obciążnic elektrycznych
Funkcjonowania firm oraz instytucji jest uzależnione od dostaw energii elektrycznej. w przypadku niektórych rodzajów działalności przerwy w zasilaniu mogą być poważnym problemem oznaczającym nie tylko wysokie straty, ale niekiedy również bezpośrednie zagrożenie życia. W takich sytuacjach nieodzowne staje się korzystanie z systemów zasilania gwarantowanego. Ich obsługa wymaga jednak korzystania z dodatkowego sprzętu w postaci obciążnic.
Czym są obciążnice elektryczne?
Obciążnice elektryczne to urządzenia przeznaczone są do inicjowania wysokiego poboru prądu, a tym samym obciążania dużym zapotrzebowaniem na moc urządzeń zasilania gwarantowanego – agregatów prądotwórczych, układów samoczynnego załączania rezerwy (SZR), rozdzielni elektrycznych, wysokowydajnych transformatorów mocy i UPS. Ich działanie polega na elektrotermii, a zatem zamianie pobieranego prądu na energię cieplną wypromieniowywaną do otoczenia. Celem użytkowania obciążnic kontenerowych jest zwykle sprawdzenie ich funkcjonowania przed oddaniem do eksploatacji, a także regulacja poszczególnych parametrów, diagnostyka wykrywająca usterki czy kontrola reakcji systemu zasilania na konieczność dostarczenia zasilania w czasie rzeczywistym. Obciążnice są wytwarzane w wersjach rezystancyjnych, indukcyjnych, a także pojemnościowych. Stosowanie dedykowanego oprogramowania pozwala na bieżące monitorowanie parametrów ich pracy oraz dobieranie właściwych przy danym zadaniu ustawień.
Jakie dodatki są używane do zwiększenia funkcjonalności obciążnic?
Obciążnice można wyposażyć w rozmaite akcesoria podnoszące ich funkcjonalność, jak ma to miejsce dla sprzętu produkowanego przez firmę PROtotypownia. W zależności od potrzeb systemy tego rodzaju można wzbogacić o odpowiednie przyrządy pomiarowe oraz oprogramowanie umożliwiające zdalne sterowanie i pobieranie raportów. W grę wchodzi także dołożenie do modeli podstawowych modułów komunikacyjnych wybranego rodzaju czy montaż zdalnego sterowania przy pomocy pulpitu zdalnego lub pilota. W przypadku sprzętu używanego na zewnątrz lub w niekorzystnych warunkach opcjonalnie da się podnieść klasę ochrony IP. Dostępne są także pomiary wartości elektrycznych U, I, F, P oraz temperatur sterowania oraz rezystorów czy funkcje sterowania urządzeniami zewnętrznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana