Rury a mikrorurki - czym to się różni?
Nowoczesne okablowanie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne wymaga nowatorskich rozwiązań, również pod względem zabezpieczeń. Tutaj z pomocą przychodzą trwałe i odporne na uszkodzenia rury i mikrorurki. Czym są te produkty, jakie mają zalety i kto je produkcje, wyjaśniamy w artykule. Dowiedz się również, czym różnią się rury od mikrorurek.
Czym są osłony okablowania?
Podstawowym zadaniem rur osłonowych jest ochrona okablowania sieci elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Wykonane najczęściej z wytrzymałego polietylenu o dużej gęstości, trwałe i odporne na uszkodzenia rury stanowią skuteczne zabezpieczenie wiązek kablowych przed uszkodzeniami. Rury osłonowe przeznaczone są do różnych warunków – normalnych, średnich i trudnych. Stosowane są do przewiertów sterowanych i do wykopów, do instalacji wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które wymagają produktów odporny na promieniowanie UV. Dostępne są także rury osłonowe gięte do miejsc wymagających częstej zmiany kierunku ułożenia przewodów. Z pełnym przeglądem rur osłonowych zapoznać się można, odwiedzając stronę internetową producenta rur HDPE Teltar z siedzibą w Chmielowie koło Tarnobrzega, który produkuje rury przepustowe i rury do przewiertów oraz różnego typu złączki.
Mikrorurki i ich zastosowanie
Mikrorurki znajdują zastosowanie w nowoczesnych kanalizacjach teletechnicznych. Są to rurki o niewielkich średnicach zewnętrznych, najczęściej od 5 mm do 14 mm i grubościach ścianek od 0,75 dla rurek cienkościennych do 2 mm dla produktów grubościennych. Miniaturowe rurki HDPE są osłonami, do których zaciągane są lub wdmuchiwane wielowłóknowe kable. Następnie wprowadza się je w przekrój pierwotnej rury. Tego typu technologia umożliwia łatwą budowę nowych instalacji teletechnicznych, jak również modernizację istniejących sieci zewnętrznych i wewnętrznych.
Zalety mikrokabli
System mikrokanalizacji wykorzystywany jest do tworzenia nowoczesnych sieci szkieletowych, dystrybucyjnych, światłowodowych oraz dostępowych w technologii FTTH. Niewielkie średnice mikrorurek umożliwiają zwiększenie pojemność rur. Pozwala to na lepsze wykorzystanie infrastruktury oraz zmniejszenia kosztów budowy instalacji i opłat związanych z umiejscowieniem okablowania w pasie drogowym. Jest więc nowoczesnym i efektywnym rozwiązaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana